do góry

08. Słownik pojęć poligraficznych

Strona główna\Zamów/zapytaj\08. Słownik pojęć poligraficznych

Oddajemy do Państwa dyspozycji słownik zawierający podstawowe słownictwo używane w drukarni. Cały czas rozbudowujemy naszą bazę pojęć. Jeśli jakiś wyraz z poniższej listy jest dla Państwa niezrozumiały, to prosimy o kontakt. Z chęcią udzielimy wyjaśnień.

 

SŁOWNIK POJĘĆ POLIGRAFICZNYCH:

APLA

Całkowicie zadrukowana powierzchnia papieru. np. Apla czarna - całkowicie zadrukowana powierzchnia papieru w kolorze Czarnym

BIGOWANIE

Wykonywanie trwałych wgnieceń w grubszych papierach, kartonach, w celu ułatwienia ich zginania wzdłuż zamierzonej linii. Stosuje się przeważnie od gramatury 200g wzwyż. Dzięki temu unikniemy pękania papieru podczas składania.

CMYK

Cztery podstawowe kolory stosowane w procesie drukowania. Żądany odcień bądź kolor uzyskuje się poprzez nakładanie farb podstawowych z zachowaniem odpowiednich proporcji:

C -cyan M -magenta Y -yellow K -black

DPI

Liczba plamek przypadająca na cal. Jednostka stosowana do określania roździelczości. Do druku offsetowego pliki, obrazy powinny mieć roździelczość 300dpi

FALCOWANIE

Złamywanie arkusza papieru po zadrukowaniu w celu otrzymania żądanego formatu.

FOLIA HOT-STAMPING

Tłoczenie folią na gorąco w celu uszlachetniania. Konieczne jest wykonanie matrycy.

FOLIOWANIE

Pokrywanie druków przezroczystą folią (błyszczącą, matową lub aksamitną) w celu uszlachetnienia i zabezpieczenia powierzchni.

FORMAT

Wymiar papieru, pracy.

GRAMATURA

Masa jednego metra kwadratowego wytworu papierniczego (bibułki, papieru, kartonu, tektury) wyrażona w gramach [g/m2].

KASZEROWANIE

Oklejanie cienkim papierem np. kartonu, tektury itp. w celach dekoracyjnych lub technologicznych. Np. Segregatory, Clipboardy,

LAKIER OFFSETOWY

Lakier olejowy, nakładany w jednej linii na maszynie drukującej. Zabezpiecza przed brudzeniem, ścieraniem. Polecany w szczególności dla Kredy Matowej.

LAKIER UV

Lakierowanie UV jest jednym ze sposobów uszlachetniania druku. Jest to rodzaj lakieru który zabezpiecza oraz nadaje pracy połysk. Możliwy do nałożenia na całym arkuszu jak i na wybranych elementach (wybiórczy, konieczne jest zrobienie kliszy).

LPI

Liniatura rastra.  Parametr mówiący ile rzędów kropek (lub linii) ułożonych równolegle względem siebie przypada na jednostkę długości. Liniaturę wyraża się w liniach na cal.

Im wyższa liniatura, tym drobniejsze kropki rastra, a więc tym więcej szczegółów może zawierać drukowany obraz.

PANTONE

Skala kolorów, których nie da się uzyskać z kolorystyki CMYK.

PERFOROWANIE

Mechaniczne wykonywanie szeregu nacięć wzdłuż zamierzonej linii prostej, w celu łatwego oddzielenia określonej części od całości.

PROOF CYFROWY

Cyfrowy wydruk próbny, odzwierciedlający w około 95% wydruk na maszynie offsetowej.

SPADY

To część arkusza, która w czasie dalszej obróbki zostaje odcięta. Jeżeli w projekcie graficznym jest tło, zdjęcie sięgające do krawędzi, należy je powiększyć o 3 mm, aby po obcięciu została idealnie równa krawędź.

Przykład: Projektując ulotkę A5 (210x148 mm) tło należy wykonać w wymiarze 216x154mm.

SZTANCOWANIE

Wykrawanie części arkuszy papieru, kartonu i tektury przy użyciu wykrojnika. Np. teczki, zawieszki.

TŁOCZENIE

Technika uszlachetnienia druku polegająca na wykonaniu wytłoczeniu wklęsłego lub wypukłego w papierze danego elementu za pomocą matrycy, np. loga firmy.

WYKROJNIK

Zestaw noży osadzonych w płaskim podłożu (np. sklejka). Służy do wykrawania (sztancowania) odpowiednich kształtów z arkusza papieru.

zaplecze techniczne drukarni katowice